Paskelbta: 2015-12-02

Netruko prabėgti dar vieni metai ir lapkričio 21 d. vykstame su Agne Dagilyte 8a kl. mokine ir jos komanda Paulina Gudavičiūte 7b, Karoliu Kaskovu 5b ir Domantu, beje jau antrą kartą, į Klaipėdą - į muzikos olimpiados respublikinį, trečiąjį jos etapą. Į jį iš visos respublikos atvyko rajoninių turų nugalėtojai - 42 geriausi ir gabiausi jaunieji muzikantai.

Nepaisant kiek ankstyvo išvykimo (6-ą valandą ryto), važiavome komfortiškai ir sparčiai, ir jau 10 valandą olimpiados atidarymo metu, kurį vedė KU docentė Rūta Girdzijauskienė, kaip mokėdami kartu su kitais dalyviais, tradiciškai lotyniškai giedojome muzikos olimpiados himną „Cantemus ad unum omnes“ („Leiskite mums dainuoti“), o vargonais pritarė Klaipėdos universiteto magistrantė Laura Gedgaudaitė. Dienotvarkė buvo labai įtempta: olimpiados dalyviai turėjo atlikti keturias užduotis: muzikinės kultūros pažinimo testą, kurio metu tikrinamos muzikos istorijos ir teorijos žinios, muzikos rašto bei ritmo skaitymo iš lapo užduotis, padainuoti pasirinktą dainą, bei atlikti originalią (paties kurtą) kompoziciją. Kiekvieną olimpiados dalį vertino atskiros žinovų komisijos, vadovaujamos savo srities profesionalų. Komisijai, vertinusiai teorinę dalį pirmininkavo Klaipėdos universiteto Menų fakulteto muzikos teorijos ir pedagogikos katedros docentė Rūta Vildžiūnienė, dainos atlikimą – Klaipėdos universiteto Menų fakulteto profesorius Eduardas Kaniava dainininkas (baritonas),Lietuvoskultūros, politinis bei visuomenės veikėjas, o kompoziciją - žymūs kompozitoriai. Savo ruožtu visų komisijų darbą prižiūrėjo Klaipėdos Universiteto menų Fakulteto dekanas profesorius Vytautas Tetenskas.

Kaip ir kasmet, įdomiausia ir labiausiai laukiama olimpiados dalis – originalios kompozicijos atlikimas. Juk būtent šios užduoties metu išgirsti jauno menininko atviravimus, prisilieti prie jo vidinių išgyvenimų, kurie kartais nustebina savo išbaigtumu, menine branda ir nestandartiniu pateikimu. Įvairios sudėties instrumentiniai kameriniai ansambliai, duetai ir solistai keitė vienas kitą, liejosi fantazijų, improvizacijų, dainų kaskados. Unikalios savo išgyvenimais kompozicijos stebino ir džiugino: vienos - savo naujovėmis, kitos - išieškota gelme, trečios – grynu paprastumu. Svaiginamai laisvai skambėjo fortepijono, smuikų, fleitų, gitaros garsai. Agnė sukūrė ir pristatė kompoziciją ansamblį fortepijonui „Rudens pamąstymai“. Šios sukurtos kompozicijos idėja – „…perteikti šalnų nuplikytą žolynų šnabždesį, sidabrinių voratinklių gijas, medžių geltonumą ir lietingą darganą. Žmogus praradęs sielos harmoniją, gamtos stebukle įžvelgia niūrųjį gamtos stebuklą...“ Todėl kūrinys yra elegiškas, emocingas, vyrauja staigi nuotaikų kaita. Panaudotos muzikinės išraiškos priemonės: nuolatos kintantis metras, tonacijų kaita, ritmas sudėtingas bei netolygus, bet vis pasikartojantis... Kūrinys parašytas variacijų forma. Agnei kompoziciją padėjo atlikti Juozo Miltinio gimnazijos II klasės mokinys Domantas. Dainą pasirinko dainuoti aukštaičių trejinę sutartinę. Kadangi Aukštaitijos regionas – vienas didžiausių Lietuvoje, tad ir paveldas yra labai gausus, o 2015 metai yra Etnografinių regionų metai, kurie pabrėžia kultūrinio savitumo išsaugojimą. Kadangi Agnė yra iš Aukštaitijos, tai ir pasirinko būtent aukštaičių trejinę sutartinę „Oi siūdi, ko gervinas?“ Ši daina yra išlaikiusi muzikinę, poetinę formą, tobulą polifoninę kalbą, kuri rodo aukštą to meto muzikinę kultūrą. Dainą atliko drauge su Paulina ir Karoliu. Iki pergalės pritrūko labai nedaug, tik truputį sėkmės.

Namo grįžome labai pavargę, bet puikios nuotaikos ir pilni įsimintinų įspūdžių. Džiaugiuosi Agnės pasiekimais, žaviuosi Tavo talentu. Linkiu tvirtybės Tavo kelyje ir sėkmingų startų!

Plačiau pasiklausyti ir išgirsti Agnės atliekamus kūrinėlius galima čia>>